Füüsilise keha muutmise kunst läbi praktika

Füüsilise keha muutmise kunst läbi praktika
12.12.2017

Juba paar aastat olen läbi viinud koolitust - loengut "füüsilise keha muutmise kunst". See on kokkuvõte tarkade meeste teooriast läbi isikliku praktika ehk kuidas taasluua oma noorusaja ideaalkeha.  Loengu formaat sai tehtud paar aastat tagasi Eesti suurima amatöörjalgrattaklubi soovil ja on olnud ettekandes Mallorca rattalaagrites.                      

Enamus meist mäletab oma füüsilise keha tippvormi, kui oldi vanuses 20-25 aastat. Mõne allika väitel on inimese ideaalkaal see, mis oli tal 22 aastaselt. Asi ei puuduta aga ainult kaalunumbrit, tähtis on ka füüsiline võimekus, vastupidavus, väline ilu ja terve olemise tunne.

Hetkel toimetab maailmas lugematul hulgal erinevaid toitumisnõustajaid, personaaltreenereid ja teisi kehakaalu langetamisele suunatud õpetajaid, kes tavaliselt keskenduvad ainult mingile ühele aspektile ehk kehakaalu numbrile, mis kedagi justkui aitab ja ei aita ka, efekt on tihti ajutise iseloomuga. Palju on ka õpetajaid, kes millegi pärast ise ei ole suutnud seda saavutada, mida teistele õpetavad. Kas sa valiksid finantsspetsialisti, kellel endal rahaasjad raskes seisus või suhtenõustaja, kes ise üksik?...

Ei saa võtta väga tõsiselt ka 20-25 aastaseid treenereid, kelle enda hea vorm ei ole suures osas seotud õigete valikutega, vaid tänu oma noorusele ja keha loomulikule stardipotensiaalile, pole aeg veel saanud näidata, kas nende metoodika ja õpetused ka pikemas perspektiivis töötavad,  eriti toitumisega seotud valikud. 

Põhiline aktiivselt spordiga tegelev vanuse grupp on 20…30 aastased noored. 40-50 aastased inimesed on mingitel neile teadaolevatel põhjustel kõrvale jäänud.  Mingis osas tunnevad nad ennast ka ebamugavalt liiga suure välise erinevuse ja sooritusvõimekuse kontekstis, nii noorte treenerite kui kaastreenijate osas.

Paljud, eriti alustades, vajavad ka keskmisest suuremat tuge,  juhendamist ja nõustamist.

Suur osa on ennast mõttes “ maha kandnud” – kollektiivne mõttešabloon- ma olen vana, järelikult ülekaalulisus ja kehvem füüsiline võimekus on normaalne. Minu üks eakaaslane, endine tippsportlane, ütles mulle kord, et kui sa kaalud 50-selt samapalju kui 25 aastaselt, siis on sul kas vähk või AIDS :)

Minu soov ja eesmärk on tõestada vastupidist ( ka isikliku näite varal ), et 50+ aastasena on võimalik omada nö 25 aastase füüsilist keha: nii kehakaalu, jõu kui vastupidavuse osas.

Selleks on vaja muuta ainult kolme asja: mõtlemist, toitumist ja liikumist. 

Kui sa soovid muuta oma keha ja oma maailma, siis jagan sinuga meelsasti oma kogemusi. Koos vaatame läbi sinu toitumisharjumused ja valime sulle optimaalseima treeningkava. Iga inimene vajab personaalset lähenemist -  ei ole ühesugust retsepti, mis sobib kõigile. 

Tervitustega, Indrek Palm